Novinky

Aktuální informace z našich hor

29.01.2016

Lyžařská sezóna se konečně naplno rozjela ve všech horských střediscích. Sněhová nadílka a příznivé podmínky pro sjezdaře i běžkaře přilákaly během minulého týdne do hor tisíce vyznavačů zimních radovánek. S vysokým počtem turistů souvisí také více úrazů, u kterých zasahovali členové Horské služby.

Mezi nejvážnější případy posledních dní patřila smrt běžkaře, střet muže s rolbou na Šumavě nebo lyžařka, kterou zranila lanovka v Lipně nad Vltavou. Mnohá zranění má na svědomí také bezohledné chování lyžařů na sjezdovkách. Zraněná páteř, zlomená noha nebo vykloubené rameno patří mezi nejčastější důvody, proč Horská služba zasahuje na svazích českých hor.

Horská služba během letošní zimy řešila už více než 1 805 případů. Nejvíce práce měli horští záchranáři v Krkonoších – 658 zásahů a v Jeseníkách – 261 zásahů, v Orlických horách došlo k 198 případům, naopak nejméně zásahů zaznamenali členové Horské služby v Beskydech – 162 zásahů. Bohužel Horská služba letos už zaznamenala i 8 smrtelných případů. Posledním z nich bylo neštěstí, kdy v lyžařské stopě na Šumavě zemřel starší běžkař.

Největší počet zranění Horská služba již tradičně zaznamenala na sjezdových tratích, kde převládají poranění kloubů, zhmožděniny a zlomeniny. „Na sjezdovkách nejčastěji dochází k případům, kdy sjezdaři nebo snowboardisté svou neopatrnou jízdou ohrozí další lyžaře a dochází tak ke srážkám a následným zraněním. Stává se také, že lyžaři nepřizpůsobí rychlost a narazí do stromu nebo jiné překážky mimo sjezdovou trať. Dalším případem jsou sjezdaři, kteří se zraní, když se vydají lyžovat mimo značené tratě,“ popisuje Jiří Brožek, náčelník HS ČR.

Jeho slova potvrzuje také Jan Vlček ze Slavia pojišťovny: „Během zimy pravidelně řešíme odškodnění vyplacená za škody na zdraví a majetku, které lyžaři způsobí při zimních sportech dalším osobám. Meziročně toto plnění vzrůstá. Uvedená rizika jsou ošetřena pojištěním odpovědnosti. Podle našich údajů na horách nejčastěji dochází ke škodám v situaci, kdy na sjezdovce jeden lyžař srazí druhého,“ uvádí Vlček.

Mezi doporučení, která horští záchranáři dávají návštěvníkům zimních hor, patří zejména, aby dbali na bezpečnostní pokyny, na horské túry se nevydávali osamoceně, o cíli své trasy vždy informovali další osoby, aby u sebe měli mobilní telefon a na sjezdovkách dodržovali pravidla lyžařského desatera FIS. Ta určují, jak se bezpečně chovat na sjezdovce, a zahrnují zejména ohled na ostatní lyžaře, zvládnutí rychlosti, pravidla pro volbu jízdní stopy, předjíždění a zastavení nebo respekt ke značení. Důležité je také používání bezpečnostních pomůcek, jako jsou helmy nebo chrániče páteře. A nezbytný je zdravý rozum a základní lidská ohleduplnost, stejně jako kdekoliv jinde v běžném životě. Tím se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že si lyžaři pobyt na horách užijí v klidu a pohodě bez zbytečných zranění.

17.01.2016

Na lyže s rozumem… a pojištěním!

Číst článek
17.02.2016

Dostupnější havarijní pojištění šité na míru současným českým řidičům

Číst článek
< Zpět na archiv článků
Zde se zobrazí výsledky vyhledávání