Novinky

Štěstí přeje připraveným. Víte, za co jste odpovědní?

06.02.2015

Slavia pojišťovna zaznamenává vzrůstající zájem o pojištění odpovědnosti. „Lidé si pomalu začínají uvědomovat, že pokud způsobí druhým škodu, jsou povinní ji nahradit, což může významně a nečekaně zatížit rodinný rozpočet. Svou roli hraje i fakt, že se pozvolna zvyšuje povědomí o změnách, které přinesl nový občanský zákoník,“ uvádí Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny. Ten výrazně posiluje možnosti poškozených při náhradě škody a také zvyšuje částky, které je možné na viníkovi vysoudit.

Každý odpovídá za své jednání a také za škody, které může způsobit. Přitom nerozhoduje, zda k nim došlo úmyslně nebo nedopatřením či opomenutím. Stejné pravidlo platí, pokud někomu způsobíte újmu na zdraví. Škodu je třeba nahradit. Ručíme také za své děti a dokonce i za naše zvířata. Většinou se jedná o nehody, které jsou běžnou součástí našich všedních dní. Výše škod se může pohybovat v řádech stovek až desetitisíců korun. Pokud máte živější děti, určitě máte i představu, co vše se může přihodit. Od rozbitého okna u sousedů po škody na školním majetku nebo zničené vázání německé turistky při neřízeném pádu vašeho syna na sjezdovce.

V zimě v rámci pojištění odpovědnosti často hradíme škody způsobené na zdraví a poničeném vybavení na sjezdovkách, v létě zase převažují škody cyklistů a dalších rekreačních sportovců, celoročně pak řešíme vytopené byty, zničenou elektroniku, škody způsobené zaměstnanci zaměstnavatelům, rozbité vybavení či zboží v obchodech,“ vysvětluje Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.

Přesto občas dochází ke škodám, které nejsou zanedbatelné a život poškozeného i viníka ovlivní zásadním způsobem. Pak kompenzace může dosáhnout i částek v řádech milionů. Ke zvýšení náhrad škod došlo také díky novému občanskému zákoníku. „Zejména náhrady škody za újmy na zdraví nyní mohou být hrazeny v mnohem vyšší míře než dříve. Při škodě je nově výrazněji přihlíženo k individuálním důsledkům, které vznikly konkrétnímu poškozenému,“ vysvětluje Lucie Ponertová. To znamená, že pokud při sportu porazíte člověka a ten si zlomí ruku, může se výše náhrady škody podstatně lišit např. u prodavačky a chirurga.

„Musíme si uvědomit, že pokud někomu způsobíme škodu na zdraví, je nutné uhradit nejen vzniklou škodu, ale také např. ušlou mzdu za období, kdy byl poškozený v pracovní neschopnosti a další související náklady,“ uvádí Lucie Ponertová.

„Podle informací našich pracovníků, kteří jsou v denním kontaktu s klienty, se povědomí o změnách, které do pojištění odpovědnosti přinesl NOZ pozvolna zvyšuje. Přesto více než polovina klientů uvedené změny vůbec nezaznamenala,“ doplňuje Ponertová.

Pojištění odpovědnosti přitom pomůže všechny uvedené nepříjemnosti za pár stovek korun ročně spolehlivě ošetřit. Například Slavia pojišťovna nabízí pojištění odpovědnosti od 315 Kč za rok. Odpovědnost všech členů rodiny je možné ošetřit také v rámci pojištění domácnosti s odpovědností.

03.02.2015

Velká soutěž s cestovním pojištěním!

Číst článek
17.02.2015

Jaro se blíží. Řidiči, dávejte pozor, srážek se zvěří přibývá.

Číst článek
< Zpět na archiv článků
Zde se zobrazí výsledky vyhledávání