Novinky

Slavia pojišťovna chce při likvidaci úpadku CK FIRO-tour zvýšit rychlost. Neauditované účetnictví cestovky jej ale zpomaluje.

13.09.2021

Slavia pojišťovna už od klientů cestovní kanceláře FIRO-tour a.s., která na našem trhu podnikala tři desetiletí, obdržela více než šest tisíc žádostí o pojistné plnění v objemu více než 200 milionů korun. Zatím vyplatila více než 100 mil. korun a očekává, že další výplaty pojistného plnění bude v následujících dnech posílat také klientům, kteří od cestovky měli vouchery s platností do konce tohoto roku.

Od vyřizování úpadků jiných cestovních kanceláří se řešení problémů CK FIRO-tour a.s. liší, protože tato cestovní kancelář stále doposud úpadek nevyhlásila. Rozhodnutí o tom, že klientům začne jejich problémy vyřizovat, padlo v samotné pojišťovně.

„Už na jaře jsme udělali vstřícné gesto a zahájili vlastní šetření této cestovní kanceláře, které skončilo s konstatováním, že jde o úpadek,“

tvrdí generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser.

„Díky tomu jsme mohli začít k pohledávkám klientů vůči cestovce přistupovat jako k pojistné události, po které následuje výplata peněz,“

doplňuje Waisser.

Netradiční situace byla způsobena také tím, že CK FIRO-tour a.s. vyřešení svých problémů posunovala v souvislosti s „covidovým“ mimořádným moratoriem na splácení dluhů. Rychlé řešení podobných úpadků předpokládá stoprocentní informování svých klientů. A to v tomto případě chybělo. Účetní data této CK navíc nebyla už více než dva roky auditována.

Jde totiž o smluvní vztah mezi cestovní kanceláří a pojišťovnou, nikoliv mezi pojišťovnou a jednotlivými klienty cestovky,“ vysvětluje Karel Waisser. „Jinak řečeno, pojišťovna vyřizuje pojistnou událost cestovní kanceláře, i když její peníze nakonec putují k jejím klientům.“

Podle mluvčí Slavia pojišťovny Martiny Lambert může pojišťovna nároky vyplatit vždy až po potvrzení nároků klientů ze strany samotné CK FIRO-tour a.s. S tím souvisí i to, že u některých výplat nebylo možné dodržet tříměsíční lhůtu pro odeslání peněz. Pojišťovně totiž stále chyběly dokumenty.
VIDEO: Vyplácení klientů CK Firo-tour Slavia pojišťovnou

Tisková zpráva s podrobnějšími informacemi

06.09.2021

IV. kvalifikace 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou: Favorit odtáhnul celý dostih, radoval se slovenský soupeř

Číst článek
20.09.2021

Inflace a ceny surovin ohrožují pojistné krytí. U nemovitostí doporučuje Slavia pojišťovna aktualizaci smluv.

Číst článek
< Zpět na archiv článků
Zde se zobrazí výsledky vyhledávání